Jak przewieźć papużkę ze sklepu do domu?

No dobra, wszystko mamy. Zapoznaliśmy się z papużkami, wybraliśmy ptaszka, mamy klatkę we właściwym miejscu - urządzoną dla nowej papużki. Idziemy do sklepu! Ale papużkę trzeba przewieźć do domu! Nie jest to takie bez znaczenia! Może to mieć poważny wpływ na następne oswajanie papużki.
Pamiętajcie! To dla papużki jeden z największych stresów! Nagle całkowicie zmieniło się otoczenie, była w sklepie łapana (to łapanie długo będzie się mściło), a teraz przez pewien czas znajdzie się w zupełnie stresowych warunkach podczas transportu! Nie możemy tego stresu uniknąć, ale powinniśmy go do minimum zmniejszyć!

Pierwsze, to w czym przetransportować papużkę?
Nie powinniśmy do transportu nowego ptaka używać normalnej klatki - obcej dla papużki. Ptaszek przy najmniejszym ruchu, hałasie, wstrząsie będzie się rzucał w klatce i bardzo szybko może się uszkodzić z połamaniem nóżek czy skrzydełek włącznie. Są też przypadki złamania czy pęknięcia dzioba. Dlatego zapytajmy w sklepie, jak sprzedają ptaki? Bo mojego pierwszego ptaszka rodzice kupili w szarej papierowej torebce :( . W dobrych sklepach za kaucją można pożyczyć klatki transportowe. To jest najlepsze rozwiązanie. Klatka taka jest na tyle mała, że uniemożliwia wykonywanie gwałtownych ruchów, obracanie się, rzucanie. Czasami w sklepie możemy dostać lub kupić (za ok 1 zł) jednorazową transportówkę kartonową. Zapytajmy więc w sklepie czy coś takiego mają. A dla tych, którzy chcą przetransportować ptaszka w pięknej, własnoręcznie zrobionej transportówce polecam mój dział "Zrób Sam"! Tutaj znajdziesz projekt!

Jak przetransportować?
Powinniśmy zrobić wszystko, żeby czas transportu skrócić do minimum. Jeśli do sklepu mamy 15-20 minut, to możemy ptaszka przenieść piechotą. Ale jeśli dalej, to poprośmy kogoś, który może nam papużkę przewieźć samochodem. Ostatecznie możemy też tramwajem czy autobusem, ale tylko w takim przypadku, jeśli możemy uniknąć tłoku i ścisku. Inaczej w zimie. Tutaj powinniśmy ptaszka dodatkowo osłonić przed wiatrem i chłodem. Co prawda papużki są odporne na niskie temperatury, ale bardzo źle na nie działa przeniesienie z zamkniętego pomieszczenia na mróz. Więc raczej zapewnijmy papużce transport samochodowy.
Mamy jeszcze przypadki dłuższego transportu papużki - kilkanaście, kilkadziesiąt km. W tym przypadku musimy już koniecznie zapewnić ptaszkom porządną klatkę transportową. W klatce papużka musi mieć ziarno i wodę. kiedy z powodu wstrząsów pojemniczka z wodą nie możemy papużce zapewnić, powinniśmy co 1-2 godziny (jeśli tyle trwać będzie podróż) podawać pipetką po kropelce wody do dziobka. Papużki mało piją, więc jedna, dwie kropelki wystarczą.

Mamy papużkę w domu i co dalej?
Wpuszczamy papużkę do klatki i zostawiamy w spokoju. Co najmniej 2-3 dni! Dajmy papużce odstresować, poznać nowe miejsce, swoją klatkę. Więcej na ten temat w "Oswajaniu". Ale pamiętajcie! Zostawcie pierwsze kilka dni ptaszka w kompletnym spokoju, nic nie zmieniajcie w klatce, nie wypuszczajcie ptaszka. Pozostało już tylko pochwalić się nowym przyjacielem.

  
 
 
 
REKLAMA:
części zamienne JCB Częstochowa, śląskieurządzenie do mycia wodą zdemineralizowaną producentHotel w Tarnowskich Górach, wesela Tarnowskie GóryHurtownia zabawek ELF Zabrze, zabawki hurt, sprzedaż hurtowacaterpillar części, jcb, cat, hydraulika siłowa hydrauliczne pompy silniki siłownikisprzątanie mieszkań, biur, magazynów, hal, grobów, mycie przeszkleńHydraulika siłowa, przewody hydrauliczne, zawory, siłowniki, rozdzielaczeautomaty tokarskie toczenie detali na automatach, detale toczoneProducent linek, naprawa, dorabianie. Linki pchająco-ciągnące, sterującelinka, linki samochodowe, dla motoryzacji maszyn budowlanych, rolniczychkartki ręcznie robione, okolicznościowe tuby ozdobne