Gdzie papużka ma uszy?

No właśnie, Kilka osób już mnie o to pytało. A powód? Papużki, tak jak i inne ptaki nie mają małżowin usznych, więc tych uszu nie widzimy. Ale przecież papużki słyszą i to bardzo dobrze. Tak, bo papużki uszy mają. Mają otwory uszne, które są porośnięte piórami. Widać to na zdjęciu poniżej.A jak papużki słyszą?
Bardzo dobrze, ale inaczej niż my. Przeciętny człowiek słyszy dźwięki o częstotliwości od 40 Hz do 18÷20 kHz. Tymczasem papużki nie słyszą bardzo niskich dźwięków. Papużki słyszą dźwięki o częstotliwości od ok. 400 Hz do 20 kHz. Ale za to rozróżniają dźwięki o wiele lepiej niż człowiek. To co my słyszymy jako ten sam dźwięk, bo częstotliwości są podobne i dla nas zlewają się, papużki rozróżniają jako różne dźwięki. Ich słyszenie jest więc bogatsze. Powiedziałabym, że ich słyszenie ma większą rozdzielczość (jak ekran, im wyższa, tym ładniejszy i dokładniejszy obraz). A więc ptasie trele, którymi się tak zachwycamy dla ptaków są jeszcze piękniejsze!

zdjęcie pochodzi z książki "Papugi i papużki" - Eva Maria Bartenschlager  
 
 
 
REKLAMA:
części zamienne JCB Częstochowa, śląskieurządzenie do mycia wodą zdemineralizowaną producentHotel w Tarnowskich Górach, wesela Tarnowskie GóryHurtownia zabawek ELF Zabrze, zabawki hurt, sprzedaż hurtowacaterpillar części, jcb, cat, hydraulika siłowa hydrauliczne pompy silniki siłownikisprzątanie mieszkań, biur, magazynów, hal, grobów, mycie przeszkleńHydraulika siłowa, przewody hydrauliczne, zawory, siłowniki, rozdzielaczeautomaty tokarskie toczenie detali na automatach, detale toczoneProducent linek, naprawa, dorabianie. Linki pchająco-ciągnące, sterującelinka, linki samochodowe, dla motoryzacji maszyn budowlanych, rolniczychkartki ręcznie robione, okolicznościowe tuby ozdobne