Proso senegalskie (Włośnica ber)

     Jest to prawdziwy przysmak naszych papużek. To co nazywamy prosem senegalskim, to włośnica ber, czyli czumiza (Setaria italica),, roślina z rodziny traw. Spotykana jest też w Polsce jako trawa ozdobna. Włośnica (ok. 120 gatunków) występuje głównie na obszarach międzyzwrotnikowych.
W sklepach spotkać możemy 2 odmiany - jasna (biała lub kremowa) oraz ciemna (czerwona).
Zauważyłam, że paputkom znacznie bardziej smakuje odmiana czerwona, ale żółtą też nie pogardzą.
Przestrzegam jednak przed podawaniem senegalskiego prosa zbyt często. Nie, że szkodzi, ale paputy potrafią zrobić się prawdziwymi nałogowcami. Napchają się i nie chcą potem jeść już nic innego. A więc zalecam umiar.
Zauważyłam też, że papużka która pierwszy raz dostanie takiego kłosa trochę się go boi (jak każdej nowości). Dobrym sposobem jest na początek odciąć maleńki kawałeczek i dać w pobliżu pojemnika z ziarnem, a to co się wykruszy wsypać na zwykłe ziarno.
Czerwone proso senegalskie jest bardzo dobrym "środkiem" do oswajania papużki, ale o tym jak użyłam prosa do oswajania napiszę w "Oswajaniu"

  
 
 
 
REKLAMA:
części zamienne JCB Częstochowa, śląskieurządzenie do mycia wodą zdemineralizowaną producentHotel w Tarnowskich Górach, wesela Tarnowskie GóryHurtownia zabawek ELF Zabrze, zabawki hurt, sprzedaż hurtowacaterpillar części, jcb, cat, hydraulika siłowa hydrauliczne pompy silniki siłownikisprzątanie mieszkań, biur, magazynów, hal, grobów, mycie przeszkleńHydraulika siłowa, przewody hydrauliczne, zawory, siłowniki, rozdzielaczeautomaty tokarskie toczenie detali na automatach, detale toczoneProducent linek, naprawa, dorabianie. Linki pchająco-ciągnące, sterującelinka, linki samochodowe, dla motoryzacji maszyn budowlanych, rolniczychkartki ręcznie robione, okolicznościowe tuby ozdobne