Układ pokarmowy falistej papużki      Układ pokarmowy nie jest już tak ciekawy, ale jest, więc też go w paru słowach opiszę.

      W górnej części przewodu pokarmowego widzimy zgrubienie zwane wolem. Spełnia ono bardzo ważą funkcję przy trawieniu pokarmów i... odchowywaniu młodych papużek. Gromadzi się tutaj pokarm, który zostaje następnie poprzez specjalną wydzielinę zmiękczony. Maleńkie pisklęta są właśnie karmione taką rozmiękczoną papką zwaną "ptasim mleczkiem".

      Papużki mają dwa żołądki, a właściwie jeden, ale podzielony na dwie części - gruczołowy i mięśniowy. W gruczołowym odbywa się proces trawienia poprzez soki żołądkowe, natomiast w mięśniowym pokarmy, a zwłaszcza ziarna są rozdrabniane. Pamiętajmy, że papuga nie ma zębów. Ptaszek połyka drobne kamyczki i piasek. Przy ich pomocy ściera jak w żarnach połknięte ziarenka nasion. Dlatego pamiętajmy, aby nasza papużka miała zawsze pod ręką (to jest pod dziobem :-) czysty piasek. (Ostatnie badania wskazują, że papużkom piasek nie jest potrzebny w procesie trawienia. Podobno są nawet przypadki zaczopowania przewodu pokarmowego. Przeczytaj na temat na forum dyskusyjnym zanim podejmiesz decyzje o podawaniu piasku)

      Ptaki mają wspólne ujście układu pokarmowego i wydalniczego nazywane kloaką. Nie mają pęcherza moczowego, bo to dodatkowy ciężar, a jak przeczytaliście w innych artykułach, natura u ptaka zrobiła wszystko, żeby był lekki. Mocz ptaka jest papkowaty i biały i jest wydalany razem z kałem. A swoją drogą kupki papużki falistej są przez to bardzo ozdobne ;-)

  
 
 
 
REKLAMA:
części zamienne JCB Częstochowa, śląskieurządzenie do mycia wodą zdemineralizowaną producentHotel w Tarnowskich Górach, wesela Tarnowskie GóryHurtownia zabawek ELF Zabrze, zabawki hurt, sprzedaż hurtowacaterpillar części, jcb, cat, hydraulika siłowa hydrauliczne pompy silniki siłownikisprzątanie mieszkań, biur, magazynów, hal, grobów, mycie przeszkleńHydraulika siłowa, przewody hydrauliczne, zawory, siłowniki, rozdzielaczeautomaty tokarskie toczenie detali na automatach, detale toczoneProducent linek, naprawa, dorabianie. Linki pchająco-ciągnące, sterującelinka, linki samochodowe, dla motoryzacji maszyn budowlanych, rolniczychkartki ręcznie robione, okolicznościowe tuby ozdobne