Układ kostny falistej papużki     Jak wszyscy wiemy, papużki są wspaniałymi lotnikami. Układ kostny jest więc do tego właściwie przystosowany. Kości ptaków mają inną budowę niż zwierząt które nie latają. Mają budowę pneumatyczną (powietrzną) to znaczy są wypełnione powietrzem. Przez to są bardzo lekkie, a równocześnie wytrzymałe.


      Z pewnością każdy zauważył, że ptaki potrafią kręcić łebkiem zupełnie inaczej niż np. ssaki. Mają ten łebek prawie obrotowy. A to za sprawą kręgów szyjnych. Mają ich więcej niż żyrafa (bo ona ma jak wszystkie ssaki 7). Papużki (jak z resztą większość ptaków) nie ruszają gałkami ocznymi. Jak chcą coś zobaczyć, to ustawiają odpowiednio główkę, więc muszą mieć giętką szyję.

      Oglądając szkielecik w oczy rzuca się duża kość - mostek. Jest to mocna płytka kostna pośrodku której znajduje się tzw. grzebień. Mostek u ptaków jest tym bardziej rozwinięty, im lepszymi są lotnikami. A powód - do mostka są przyczepione silne mięśnie poruszające skrzydła. Musi to być więc mocna i duża kość.

      Kiedyś myślałam, że ptakom kolana wyginają się do tyłu. Nie tylko ja. Stanisław Lem w "Wizji lokalnej" też się pomylił i konstruował dla ptakopodobnych ludzi specjalne krzesła. A zobaczcie na rysunku gdzie ptaszek ma kość udową i piszczelową. I gdzie ma kolano i jak ono się zgina. To, co często bierzemy za kolano, to po prostu "pięta".

      Zobaczcie też jak wyglądają kości skrzydełka. To ptasia ręka, tyle, że porośnięta piórami i służy do nieco innego niż nam.

      A wiecie dlaczego ptak ma dziób, a nie jak każe porządne stworzenie szczękę z zębami. Szczęka, to dodatkowa kość i dodatkowa waga. A jak widzimy, cały układ kostny ewolucja doskonale przygotowała do latania.


  
 
 
 
REKLAMA:
części zamienne JCB Częstochowa, śląskieurządzenie do mycia wodą zdemineralizowaną producentHotel w Tarnowskich Górach, wesela Tarnowskie GóryHurtownia zabawek ELF Zabrze, zabawki hurt, sprzedaż hurtowacaterpillar części, jcb, cat, hydraulika siłowa hydrauliczne pompy silniki siłownikisprzątanie mieszkań, biur, magazynów, hal, grobów, mycie przeszkleńHydraulika siłowa, przewody hydrauliczne, zawory, siłowniki, rozdzielaczeautomaty tokarskie toczenie detali na automatach, detale toczoneProducent linek, naprawa, dorabianie. Linki pchająco-ciągnące, sterującelinka, linki samochodowe, dla motoryzacji maszyn budowlanych, rolniczychkartki ręcznie robione, okolicznościowe tuby ozdobne