Dzikie papużki faliste

      Zamieszkują niemal całą Australię. Zasiedlają rozległe otwarte przestrzenie porośnięte lasami eukaliptusowymi i pojedynczymi drzewami. Unikają rejonów leśnych na półwyspie Jork i na południu. Nie spotkamy ich też na wybrzeżach i wyspach (np.Tasmanii).

Na zdjęciach naturalne środowisko falistych papużek.

     
           Papużki faliste prowadzą koczowniczy tryb życia. Żyją w dużych stadach (setki a nawet tysiące ptaków). Czasami stada są tak wielkie, że z daleka sprawiają wrażenie chmury.

     Odżywiają się przede wszystkim nasionami a czasami też owadami. Kiedy na danym terenie skończy się pożywienie lecą w inne miejsce. Nocują w koronach drzew akacjowych i eukaliptusów.

     Wczesnym rankiem zlatują z drzew by żerować w trawach i niskich krzewach. Najgorętsze godziny dnia spędzają w zacienionych miejscach (odpoczywają, śpią, czyszczą się). Po południu znów są aktywne, a wieczorem szukają drzew na nocleg.
     Z nadejściem pory deszczowej łączą się w pary. Na gniazda najczęściej wybierają dziuple drzew eukaliptusowych. Na jednym drzewie może się gnieździć 5 do 30 par.

     Do lęgów przystępują w różnych miesiącach w zależności od tego w którym to jest rejonie Australii gdyż opady deszczu są tam w różnych miesiącach).

     Naturalny kolor dzikich papużek to zielonożółty z czarnym rysunkiem na łebku i skrzydełkach. W ten sposób doskonale się maskują pośród liści drzew. Są tam prawie niewidoczne.
     

      Papużki faliste żyją w dość trudnym środowisku. W okresie poza porą deszczową ciężko jest przeżyć w australijskich stepach. Obecnie dużą pomocą dla papużek są ludzkie osiedla. Ludzie tworzą sztuczne zbiorniki wody i studnie dla potrzeb gospodarskich.
     Papużka jest jednak dobrze przystosowana do życia w trudnych warunkach. Jest mało wymagająca, a wodę zbiera nawet z rosy. Nawet kilka dni może się bez niej obejść. Kiedy pije, część wody gromadzi w wolu. Ale nie próbujmy tego w domu! Nasze ptaszki są inne! Nie są dzikie.

     Lecące w stadzie papużki trzymają się blisko siebie, bo to je chroni przed atakami drapieżników. Ofiarami stają się tylko ptaki chore i słabe.

     Papużki faliste nie podają sobie pokarmu nóżką. Jedzą bezpośrednio z ziemi lub wprost z kłosów traw. Mogą zaczepić się nóżką i w ten sposób (głową w dół) sięgać do kwiatów, kłosów itp.  Często postępują tak papużki w klatkach. Z pewnością sami to zaobserwowaliście.

     Papużki od czasu do czasu prostują skrzydła (oba lub na zmianę) aby je rozruszać i wygimnastykować. Moja papużka rozciąga skrzydełko i łapkę równocześnie, a potem śmiesznie stawia skrzydełka. Mówię, że robi się aniołek. Jeśli papużka przez dłuższy czas trzyma skrzydełka trochę odstające od ciała i na dodatek oddycha otwartym dziobem znaczy to, że jest jej za gorąco. W ten sposób się chłodzi.

  
 
 
 
REKLAMA:
części zamienne JCB Częstochowa, śląskieurządzenie do mycia wodą zdemineralizowaną producentHotel w Tarnowskich Górach, wesela Tarnowskie GóryHurtownia zabawek ELF Zabrze, zabawki hurt, sprzedaż hurtowacaterpillar części, jcb, cat, hydraulika siłowa hydrauliczne pompy silniki siłownikisprzątanie mieszkań, biur, magazynów, hal, grobów, mycie przeszkleńHydraulika siłowa, przewody hydrauliczne, zawory, siłowniki, rozdzielaczeautomaty tokarskie toczenie detali na automatach, detale toczoneProducent linek, naprawa, dorabianie. Linki pchająco-ciągnące, sterującelinka, linki samochodowe, dla motoryzacji maszyn budowlanych, rolniczychkartki ręcznie robione, okolicznościowe tuby ozdobne